Jak volit v blížících se komunálních volbách?

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Za necelý měsíc budou volby do obecních zastupitelstvech. Připravili jsme předvolební kuchařku, ve které naleznete důležité termíny a informace, jakým způsobem volit.

Podzimní volby budou o víkendu 5. a 6. října 2018. Ve volebním obvodu číslo 11 Domažlice, do kterého spadá i větší část bývalého klatovského okresu, proběhnou i doplňovací volby do Senátu. Voliči na Domažlicku a Klatovsku mohou volit zastupitele, tak i senátora.

Volit můžete v pátek 5. října 2018 od 14 do 22 hodin a v sobotu 6. října 2018 od 8 do 14 hodin.

Volby zastupitelů

Ve volbách do obecního zastupitelstva máte k dispozici tolik hlasů, kolik je v dané obci zastupitelů. Například v Klatovech je zastupitelů 27, v Sušici 21 a třeba v Horažďovicích 17.

Tři varianty, jak volit

1)Stranicky
2)Výběr vlastních zastupitelů
3)Kombinovaný způsob

Stranický způsob volby spočívá v zaškrtnutí konkrétní strany na kandidátním archu. Tímto jednoduchým křížkem hlasujete pro celou partaj. Při zaškrtnutí dvou stran je volební lístek neplatný.

Druhý způsob tkví ve výběru vlastních zastupitelů, které můžete křížkovat (odborně panašovat) napříč celým volebním archem. Dejte pozor, aby váš počet křížků činil maximální počet zastupitelů v dané obci. Při zaškrtnutí více křížků, než je počet zastupitelů, se váš hlas stává neplatným.

Třetí způsob kombinuje uvedené druhy volby. Můžete zaškrtnout stranu a poté zakřížkovat další osobnosti, které byste rádi viděli v zastupitelstvu.

Volby senátorů

Volby senátorů mohou být dvoukolové – první kolo je souběžně s komunálními volbami. Pakliže v prvním kole nebude zvolen žádný z kandidátů na senátora nadpoloviční většinou voličů, budou první kandidáti o post senátora soupeřit ve druhém kole, které bude o týden později.