Látka nebo Vilímec? Kdo má jaké šance na zvolení senátorem

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Senátní volby v jedenáctém obvodu se scvrkli do duelu dlouhodobých politických matadorů z Domažlicka.

Obhájí svůj senátorský mandát Jan Látka anebo ho získá Vladislav Vilímec? To je otázka, která nás v lokálním zpravodajském serveru Klatovsko.info zajímá. Kdo vyhraje senátorský duel? Anebo se pleteme a mandát nakonec vyhraje někdo úplně jiný? Je vůbec mezi osmi adepty na senátora domažlickoklatovské jedenáctky černý kůň, který přeskočí oba uvedené kandidáty? Je oním koněm letošních senátních voleb lékař Michal Janek?

Socilně demokratiční senátoři s tradicí

Od vzniku Senátu obsazovali senátorský mandát vždy straníci kandidující za Českou stranu sociálně demokratickou. Ať to byl historicky první senátor Petr Smutný, bývalá sušická starostka Jiřina Ripplová anebo stávající senátor Jan Látka, který býval kdysi starostou Domažlic.

Sběratel politických funkcí

Oproti tomu kandidáti za občanské demokraty vždy v duelech se sociálnědemokratickými soupeři prohrávali. V roce 2012 vzešel ze senátního duelu Jan Látka, který získal více hlasů než známý klatovský starosta Rudolf Salvetr.

Podobná situace se může opakovat i letos – proti Vladislavu Vilímcovi navrženém za ODS mluví především jeho místostarostování ve Kdyni a náměstkování na kraji. Třetí, a dobře placenou, funkci senátora může být pro část voličů přespříliš.

Samozřejmě může být Vladislav Vilímec ve druhém kole senátních voleb již bez perspektivy místostarosty Kdyně a poté bude mít o jednu funkci méně. Zatím má dvě a jde si pro třetí.

Rovněž se nabízí otázka, zda jdou všechny tři funkce zkombinovat – časově jde o tři plnohodnotné úvazky. Proti této kumulaci jsme značně skeptičtí. Dobře nám vychází kombinace dvou funkcí, které díky svým synergiím mohou být prospěšné pro daný volební obvod.

A zmíněný Michal Janek? Ten může trochu zkomplikovat hladký postup do druhého kola pro oba uvedené horké kandidáty. Tipujeme, že z prvního kola senátor nevzejde.