Studenti budou volit prezidenta. Mají vlastní volby

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Studenti středních škol budou volit ve vlastních studentských volbách. První kolo se koná již příští týden 12. a 13. prosince 2017. Na Klatovsku se prezidentských studentských voleb účastní pouze studenti na Střední škole Horažďovice. Za studentskými volbami stojí vzdělávácí program Jeden svět na Školách pod záštitou společnosti Člověk v tísni.

Kdyby záviselo na výsledcích studentských voleb, jasným vítězem by v letošních volbách do poslanecké sněmovny byli Piráti. Ti v letošních studentských volbách získali čtvrtinu všech hlasů. Podobně by dopadl i současný prezident Miloš Zeman, který ve studentských volbách nepodstoupil do druhého kola. Jasným vítězem byl ve studentských prezidentských volbách v roce 2012 Vladimír Franz, který by se utkal s Janem Fischerem. Mezi studenty relativně populární Karel Schwarzenberg tehdy skončil pod čarou a nepodstoupil do druhého kola.

Studentské volby vedou k základům demokracie

Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství, popisuje cíle projektu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni.

V Plzeňském kraji se letošních studentských prezidentských voleb účastní na 13 středních školách, přičemž sedm z nich jsou gymnázia. Bude zajímavé sledovat, jak si u studentů povedou kandidáti na post prezidenta.

Studentské volby jsou určeny pro žáky a studenty středních škol starších 15 let. První kolo proběhne 12. a 13. prosince 2017. Druhé kolo prezidentských studentských voleb se bude konat pouze v případě 2. kola reálné volby a to 16. a 17. ledna 2018.