Šumavské běsnění: Vzteklina a divoký odsun

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Televizní minisérie Vzteklina přinesla atraktivní kulisy šumavské přírody, svižný děj a dobré herecké obsazení. Rovněž připomněla krutou poválečnou dobu, kdy se Češi mstili na Němcích.

V České televizi ve středu skončila šestidílná minisérie Vzteklina, která se odehrává na Šumavě. Propracovaným příběhem se Vzteklina řadí do režimu quality TV, což je v globálním měřítku synonymum pro kvalitní a chytrou televizní zábavu. Seriál rovněž snese srovnávní s podobně laděnými severskými televizními detektivkami, jako je Most, Zločin, Mamon nebo Okupace. V tuzemsku se pak nese ve stejném duchu jako je Cirkus Bukowski, Rapl, lokalizovanou verzí Mamonu anebo Pustiny. S výjimkou Pustiny a Mamonu, které vyprodukovala česká HBO, stála za uvedením anebo vytvoření zmíněných seriálů Česká televize. Zejména české seriály můžete zhlédnout zdarma na iVysílání.cz, kde jsou online. Podobnost Vztekliny s Cirkusem Bukowski a Raplem je daná i stejnou producentskou skupinou vedenou kreativcem Josefem Vieweghem.

Šumavské reálie

Ačkoliv je děj Vztekliny situován do jižních Čech, odehrává se především v obcích na Klatovsku – Sušice, Rejštejn, Albrechtice, Nuzerov, Prášily nebo na hradě Kašperk. K vyprávění příběhu posloužila i bývalá německá obec Wunderbach u Rejštejna. Obec Bučina sice exituje, ale od té filmové leží o 41 kilometrů jižněji, kousek od státní hranice s Německem. V seriálu je Bučinou obec Dolejší Těšov ležící 14 kilometrů jihozápadně od Sušice a pár kilometrů od Hartmanic. V jednom celkovém záběru je dokonce pohled na Klatovy i s jejich dominantou Černou věží a věžemi jezuitského (bílého) kostela.

Šumavu si tuzemští filmaři oblíbili. Stačí zmínit detektivní seriál Policie Modrava, jehož děj se odehrává rovněž na Kašperskohorsku.

Vzteklina udeřila

Děj seriálu Vztekliny začíná výskytem této nemoci, kterou jede do šumavské obce Bučina vyšetřit virolog Pavel Rogl. Zde se potkává s místními obyvateli i se svou dávnou láskou Gabrielou. Její otec je svědkem děsivé události, která se přihodila na lesní chatě a seriál jí začíná. Nákaza smrtelným virem, podle kterého se seriál jmenuje, je pouze jednou z linií, která jde po povrchu. Pod ním se ukrývá mnohem zuřivější a desítky let trvající touha po mstě, jenž propukla právě ve sledovaném příběhu.

V tomhle kraji je vztek od jisté doby zakořeněn,“ řekl v první epizodě vesnický lékař Vacek. Podle něho se celým krajem nese zuřivost a běsnění dlouhá léta.

Virolog Rogl postupně odkrývá celou temnou minulost obce a jejího okolí. Mezitím se stačí opětovně zamilovat do Gabriely, pobouřit celou Bučinu, stejně tak se stát i hrdinou všedního dne.

Na konci minisérie se divák dočká, kdo a proč postupně zavraždil několik osob. Dozví se také, kam kořeny zla sahají. A protože jde o bývalé Sudety, není odpověď příliš složitá. Běsnění vraha souvisí s koncem druhé světové války a následným divokým odsunem, kdy se Češi mstili na Němcích za prodělanou válku. Zapomínajíce přitom, že oba národy pospolu žili od raného středověku bok po boku.

Geniální padouch

Kladem minisérie je již zmíněné kvalitní herecké obsazení a dobře propracovaná zápletka. A především hlavní záporná postava. Ta se v seriálu vyskytuje od prvního dílu. Pozornější divák začne mít při sledování čtvrté epizody podezření, že za vším běsněním by mohla stát osoba XYZ. Jméno postavy nebudeme prozrazovat, abychom nevypustili spojler pro někoho, kdo seriál nesledoval anebo neviděl všechny jeho epizody. Na konci páté epizody má jasno o záporné postavě už téměř každý druhý divák. V polovině posledního dílu se jméno záporáka skloňuje i na televizní obrazovce.

Dobře skrytý hlavní padouch, který se pohybuje na televizní obrazovce od první epizody, je například v dánském seriálu Zločin. Ten se dosud dočkal tří řad. Linka hlavního záporáka je se Vzteklinou, ale i s jinými podobně laděnými seriály, více než shodná. V první, dvacetidílné řadě Zločinu, dojde k odhalení vraha až v předposlední epizodě. Mezitím se obvinění z vraždy mladé dívky nevyhne hned několika postavám, včetně kodaňského starosty, který má před volbami. Ve druhé řadě Zločinu je dokonce jedna z hlavních postava záporná. Její činy vyplují na povrch rovněž před koncem série.

Informace o seriálu Vzteklina

Počet epizod: 6 x 60 minut
Rok vzniku: 2017
Výroba: Česká televize

Kreativní producent: Josef Viewegh
Výkonný producent: Jakub Bílý
Režie: Tomáš Bařina
Scénář: Jan Stehlík
Kamera: Pavel Berkovič

Herecké obsazení:
Kryštof Hádek – Pavel Rogl
Johana Matoušková – Gabriela Burešová
Gabriel Heclová – Táňa Burešová
Leoš Noha – Major Valenta
Jan Vlasák – Doktor Vacek
Igor Bareš – Václav Bureš
Pavla Beretová – Nadporučík Pleslová
Filip Čapka – Nadporučík Cílek
Stanislav Majer – Stanislav Machar

Seriál Vzteklina na webu České televize:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/11066789428-vzteklina/

Trailer Vztekliny:
https://youtu.be/82REM0p5lDE

Fotografie v přiložené fotogalerii pochází z webu České televize.