Tip na dokument: Skauti bez lilie

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Jak se skautovalo v Československu před rokem 1989? Čemu všemu museli čelit skauti v dobách normalizace? Na tyto a další otázky se ptají tvůrci filmu Skauti bez lilie.

Klatovské kino Šumava uvede ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin dokument Skauti bez lilie. Snímek mapuje skautování v době normalizace po třetím zákazu této dětské organizace v roce 1970. V dokumentu vystoupí celá řada pamětníků, kteří skautovali tajně, například v různých turistických oddílech mládeže.

Tvůrci, samotní skauti, kladli pamětníkům rozličné dotazy. Zajímalo je především, jak bylo možné v době normalizace vyvíjet skautskou činnost v neustáleném utajování, případně jak je možné vést skautský oddíl bez symbolů, kterým je skautská lilie – jednotná pro všechny skauty a skauty na celém světě po více než sto let.

Dokument Skauti bez lilie je dlouhý 52 minut, mezi jeho hlavní tvůrce patří Viktor Portel a Miloš Říha, kteří stáli za námětem filmu. Portel se ujal režie. Film vyrobil Skautský institut a nezisková organizace Post Bellum, která se zabývá mapováním vzpomínek pamětníků klíčových momentů 20. století.