V Klatovech se stále dají levně pořídit obecní byty

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Koupit byt v Klatovech je investice pohybující se okolo jednoho milionu korun. Při troše štěstí lze od města získat byt za daleko nižší částku.

I 800 tisíc korun rozdíl může být na bytu v širším centru Klatov o velikosti 75 m2 a s dispozicí 2+1. Výsledná cena záleží na tom, kdo je prodávající. V případě privátních prodejců zřejmě nehrozí, že by vám prodali byt za 377 tisíc korun. Pakliže jste Správa nemovitostí Klatovy, která je plně kontrolována městským úřadem, možné to je. Z registru Hlídačsmluv.cz jsme jeden takový prodej odhalili. Uskutečnil se na podzim letošního roku. Zpravodajský server Klatovsko.info má k dispozici kupní smlouvu mezi městem Klatovy a kupující fyzickou osobou.

Byt v Klatovech o velikosti 75 m2 a dispozicí 2+1 se dá pořídit podle Sreality.cz za cenu 1,2 milionu korun.

Cena vychází z pravidel, která schválilo zastupitelstvo města pro obecní byty určené k prodeji. Nelze prodávat jakýkoliv dům či byt, ale jsou přesně vymezené a zároveň je tam nutné splnit i podmínky, že dotyčný musí být například „staronájemcem“, tj. nelze se do bytu nastěhovat a po pár měsících jej koupit, vyjádřil se pro Klatovsko.info starosta města Klatovy Rudolf Salvetr.

V kupní smlouvě si město vymiňuje pětileté předkupní právo. Není tak možné, aby nájemce koupil byt a vzápětí ho prodal za tržní cenu. Pakliže by tak učinil, profitoval by z toho jednoznačně nový majitel.

Aby se byty rozprodali mezi nájemníky, musí podle starosty v dané nemovitosti projevit o prodej většina nájemníků. V opačném případě nelze prodej uskutečnit. Důležité je také to, že pokud by město investovalo prostředky do opravy domu, pak se stává pro jeho nájemníky neprodejným, doplňuje starosta.

Podle slov starosty byl o byty zájem hlavně v minulosti. Rozběhl se v devadesátých létech a výrazně napomohl následným opravám nemovitostí. Dnes se jedná vlastně o určitý doprodej „zbytkových“ bytů, které město ve společenstvích ještě vlastní, doplňuje první muž klatovské radnice.