Začíná supervolební rok

×

Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /home/www/klatovsko.info/www/klatovsko.info/includes/menu.inc).

Klatovsko a Domažlicko letos čekají troje volby. O první místo budou bojovat kandidáti na prezidenta a senátora. V komunálních volbách svedou zápas jen v Klatovech nižší stovky osob.

Supervolební rok 2018 čeká Klatovsko a Domažlicko. Již tento týden v pátek začne první kolo prezidentských voleb, které se s největší pravděpodobností dokončí o dva týdny později, a to poslední lednový víkend. Do klání vstupuje devět kandidátů včetně současného prezidenta. V roce 2013, kdy se volil prezident poprvé přímo, bylo kandidátů devět, z toho se o post nejvyšší ucházely tři ženy. Letos se do souboje o prezidenta nezapojila žádná. Prvních prezidentských voleb se na Klatovsku zúčastnilo v prvním kole 45 088 voličů, ke druhému kolu přišlo 43 054 lidí.

Veškeré volby jsou termínově vždy v pátek a v sobotu. Volební místnosti se otevírají v pátek ve 14 a uzavírají ve 22 hodin, v sobotu je možné jít volit v čase od 8 do 14 hodin. Podmínkou pro aktivní volební právo je platný doklad totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas a dosažení věku 18 let.

Komunální a senátní volby

Podzim bude ve znamení komunálních voleb a doplňovacích senátních voleb. Lze očekávat, že volby do obecních zastupitelstvech se termínově spojí s prvním kolem do senátu. Díky tomu bude i vyšší volební účast – senátní volby jsou dlouhodobě považované za druhořadé, byť jsou stejně důležité jako volby ostatní.

V komunálních volbách v roce 2012 odvolilo na Klatovsku 35 365 osob (na Domažlicku 24 813). počet oprávněných voličů byl v obou okresech dvojnásobný – Klatovsko (70 064) a Domažlicko (48 426 ).

Voleb do senátu se za oba okresy spojeného senátního obvodu v roce 2012 zúčastnilo 38 698 voličů, a ve druhém kole 23 701 osob. Celkový počet oprávněných voličů do senátu za Klatovsko a Domažlicko byl v prvním kole 104 290, ve druhém 104 294.

Veškeré informace uvedené v tomto příspěvku pocházejí ze serveru Volby.cz, za kterým stojí Český statistický úřad.